Dobré zprávy o ropovodu Družba - žádné zprávy?
banner

Video k mým 80. narozeninám

Osmdesáté narozeniny jsem oslavil ve vile Lanna v kruhu přítel. Podívejte se na zdravici, kterou mi u této příležitosti společně vytvořili.
bm80 

Geologické dědictví kladského pomezí

Klima

Klima neboli podnebí je definováno jako průměrný stav atmosféry v daném místě; projevuje se charakteristickým počasím v období mnoha let. Nejdůležitější charakteristikou klimatu je teplota...

 

 

Reportáž z mezinárodního semináře

Geologické dědictví Kladského pomezí

Dobré zprávy o ropovodu Družba - žádné zprávy?

Letos 27. ledna praskla pod polem u Čáslavi ocelová trouba ropovodu Družba a tlak čtyřiceti atmosfér vytlačil trhlinou asi deset centimetrů dlouhou a jen několik milimetrů širokou několik tisíc litrů ropy do okolní horniny. Na povrchu vznikl dočasně malý černý gejzír, který pohotově zachytila televize. Informace o havárii byla včasná a profesionální, jak se na takovou mimořádnou událost značné velikosti sluší.


Co dál, to už však média nezajímá. Proč také, když všechno potom byly už jenom dobré zprávy, a těm pozornost nevěnujeme...
Díky dokonalému zabezpečení ropovodu, který vlastní výborně organizovaná společnost MERO, uniklo relativně malé množství ropy a ropovod byl v rekordně krátké době opraven, důkladně prozkoušen a dále plně slouží.
Jen několik hodin po zjištění úniku (pozdě večer) se ještě v noci na místě havárie sešli představitelé policie, hasičů a inspekce životního prostředí města Čáslavi s vedoucími činiteli řady firem včetně generálního ředitele vlastníka ropovodu a společností Dekonta a Vodní zdroje. Přímo v terénu, kde už mezitím byly zahájeny záchranné práce, se dokázali bleskově dohodnout a naplánovat vše, co je třeba podniknout.


Rychlý a účinný postup prací

Díky vysoké profesionalitě a skvělé spolupráci všech zúčastněných i dalších špičkových odborníků (je obdivuhodné, jakou šíři expertiz dokázali prakticky okamžitě sehnat) byl a dosud je - postup prací rychlý a účinný. Životní prostředí se podařilo maximálně ochránit, takže zřejmě nevzniknou vůbec žádné větší či dlouhodobé škody. Výčet toho, co se už udělalo nebo co probíhá, vydá na tlustou knihu.
Byl jsem se na místě podívat a zážitek to byl opravdu mimořádný. Množství lidí nejrůznějších profesí a desítky mechanismů od nejtěžších bagrů po jemné přístroje pracovaly naplno každý sám a zároveň dohromady v takové harmonii, že to připomínalo výborně nacvičený koncert filharmonického orchestru. V České republice jsou k vidění i jiné věci než skandály...

Lidové noviny