banner

Video k mým 80. narozeninám

Osmdesáté narozeniny jsem oslavil ve vile Lanna v kruhu přítel. Podívejte se na zdravici, kterou mi u této příležitosti společně vytvořili.
bm80 

Geologické dědictví kladského pomezí

Klima

Klima neboli podnebí je definováno jako průměrný stav atmosféry v daném místě; projevuje se charakteristickým počasím v období mnoha let. Nejdůležitější charakteristikou klimatu je teplota...

 

 

Reportáž z mezinárodního semináře

Geologické dědictví Kladského pomezí

Factor Five

Meze růstu (1972) položily základní otázku po slučitelnosti ekonomického růstu s účinnou ochranou přírody, životního prostředí a přírodních zdrojů planety Země.

Optimistickou odpověď přinesla o 15 let později Naše společná budoucnost: všechno může být v pořádku, pokud se podaří dosavadní civilizační a ekonomický vývoj transformovat  tak, aby byl „udržitelný“. Výborná myšlenka, ale jak to konkrétně zařídit? Jedno z řešení nabídl Ernst von Weizsacker se svými spolupracovníky v knize Faktor čtyři (kterou vydalo naše Centrum česky v r. 1996, jen několik měsíců po anglickém originálu). Podtitulem knihy bylo: Dvojnásobný blahobyt – poloviční spotřeba přírodních zdrojů. Klíčem k dosažení udržitelnosti ekonomického rozvoje  je výrazné zvýšení produktivity zdrojů. Jak sami autoři píší: více muziky za méně peněz.

Dnes, po 15 létech, vidíme, že produktivita zdrojů v přepočtu na jednotku ekonomického výkonu se snad ve všech oblastech výrazně zvyšuje, ale protože úroveň spotřeby s malými výjimkami roste ještě rychleji (vyšší účinnost ji ve skutečnosti stimuluje), udržitelnosti rozvoje jsme se nepřiblížili. Další pokus o řešení přináší nová Weizsackerova kniha (spolu se spoluautory) s názvem Faktor pět: Transformace globální ekonomiky prostřednictvím 80% zlepšení produktivity zdrojů. Podobně jako předchozí Faktor čtyři se zaměřuje na materiálovou a energetickou náročnost, ale všímá si i dalších souvislostí včetně uvedeného překonání efektu lepší účinnosti výrazně vyšší spotřebou. Autoři dovozují, že zásadní změna je nejen technologicky možná, ale není to ani zvlášť drahé, ani „politicky“ náročné. Dokonce tvrdí, že už je otázkou krátkého času, kdy se nová podstatně víc udržitelná řešení masově prosadí. Od počátku industriálního věku na začátku 18. století jsme až dosud byli svědky pěti vln velkých inovací (mechanizace textilního a jiného průmyslu; ocel a železnice; elektřina a chemie; petrochemie, elektronika a letectví; informační technologie a biotechnologie);  šestá vlna, která přinese celkově novou „zelenou ekonomiku“, jejímž základem bude podstatné zvýšení produktivity zdrojů, právě začíná.

Nemyslím si, že Faktor pět dokáže radikálně a v krátké době změnit svět směrem k udržitelnosti. Ve hře je toho mnohem víc než jen energetická a materiálová náročnost. Nicméně jde nepochybně o věc důležitou a Faktor pět stojí za přečtení: Nabízí jak mnoho zajímavých obecných zamyšlení, tak příklady dobře navržených řešení v důležitých odvětvích stavebnictví, těžkého průmyslu, zemědělství a dopravy.

Ernst von Weizsacker, Karlson „Charlie“  Hargroves, Michael H. Smith, Cheryl Desha, Peter Stasinopoulos: Factor Five. Earthscan, London 2009. 400pp.