Klima
Klima neboli podnebí je definováno jako průměrný stav atmosféry v daném místě; projevuje se charakteristickým počasím v období mnoha let. Nejdůležitější charakteristikou klimatu je teplota...
Reportáž z mezinárodního semináře
Geologické dědictví Kladského pomezí
Varuji před nebezpečím, vyvolávaným neustálou devastací krajiny
- Podrobnosti
- Vytvořeno 4. 9. 2012 16:24
Bedřich Moldan, který za volební obvod Náchodsko kandiduje do Senátu, na začátku letošního léta navštívil starosty Broumova, Police nad Metují, Červeného Kostelce, zástupce CHKO Broumovsko, starostu i místostarostku Náchoda. Seznámil se se stanoviskem zástupců samospráv proti těžbě břidlicového plynu, kteří podpořeni občany protestují již několik měsíců. Výsledkem bylo rozhodnutí ministra životního prostředí zrušit původní rozhodnutí k průzkumům a vrátit celou problematiku na začátek. „Je dobré si připomenout, že hlavním aktérům těžby dnes ani tak nejde o to těžit plyn, ale postavit těžební infrastrukturu. Oni potřebují připravit skupiny hloubkových vrtů, na tom zbohatnou,“ říká svůj názor Bedřich Moldan: „Samotný vrt je velmi náročná záležitost, je to jako fabrika. Musí se postavit cesty a celá logistika. Je to nesmírně sofistikovaná záležitost.“
Jasným argumentem pro stanovisko Bedřicha Moldana, našeho významného odborníka na enviromentalistiku, je ochrana podzemních vod. Podle nových zpráv v odborném tisku jsou negativní dopady na životní prostředí těžby, ale i průzkumu větší, než bylo donedávna známo. „Zejména se ukazuje masivní kontaminace povrchových a podzemních vod, avšak nově se objevilo nebezpečí seismických poruch (tzv. mini-zemětřesení), které mohou být lokálně devastující. Tyto zprávy přicházejí zejména z USA, kde jsou až dosud s průzkumem a těžbou největší zkušenosti. Je tedy velmi nepravděpodobné, že se v průběhu následujícího období objeví něco ve prospěch břidlicového plynu. Spíše právě naopak,“ zdůrazňuje Bedřich Moldan.